Prosty przepis na skuteczne cv

Karolina

Każdy człowiek posiada inne zdolności i predyspozycje. Dla jednego napisanie dobrego cv to błahostka, a dla innego może być to nie lada wyzwanie, niezależnie od obszaru specjalizacji zawodowej. Jeśli miewasz problemy z przenoszeniem myśli na papier w treściwy sposób, to znajdziesz tutaj podstawowe informacje, co zawrzeć w cv, aby nie było one odrzucane przez rekruterów już na wstępie. Na początku zastanówmy się, jak właściwie powinno wyglądać dobre cv.

Jak napisać dobre cv?

Dobre cv, czyli takie, które na dłużej zatrzyma uwagę rekrutera i sprawi, że zechce on poświęcić swój czas na zapoznanie się z nim. Dobre cv to rzeczowe i konkretne podsumowanie Twojego życiorysu zawodowego, odbytej edukacji, osiągnięć i umiejętności.

Podstawowe informacje, które obowiązkowo muszą znaleźć się w Twoim cv to oczywiście Twoje dane kontaktowe. Pamiętaj, aby umieścić te aktualne – umieszczanie nieaktualnych danych to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez kandydatów. Warto zawrzeć także odnośnik do swoich kont w portalach społecznościowych. Dla pracodawcy największe znaczenie powinien mieć Twój zawodowy kanał social media, czyli Linkedin.

Jeśli jednak aplikujesz na stanowiska, które wymagają wykazania się kreatywnością, to warto podać również namiary na inne swoje miejsca w sieci. Dodawanie swojego zdjęcia do cv budziło kontrowersje jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj jest to raczej opcja, sam zdecyduj, czy chcesz zawrzeć zdjęcie. Chyba, że wymaga tego opis stanowiska, na które kandydujesz. Pamiętaj, że wymaganie zdjęcia w cv wiąże się z dodatkowymi klauzulami i obowiązkami ze strony potencjalnego pracodawcy. Są firmy, które same usuwają zdjęcia z aplikacji żeby nie wpływało ono na ocenę rekrutera. Jeśli zdecydujesz się na dodanie zdjęcia, to ważne aby oddawało ono Twój profesjonalizm.

Zacznij od planu

Pisanie życiorysu zawodowego zacznij od spisania planu, który będzie szkieletem dokumentu i który będziesz rozbudowywać o szczegóły spisane w sposób odwrotnie chronologiczny (najnowsze pozycje na górze, najstarsze na dole). Kluczowe elementy, które powinny się znaleźć w cv to dane personalne, dane kontaktowe, edukacja, doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności oraz zdjęcie. Uzupełniając plan, pamiętaj, aby wszystkie informacje były ujęte w sposób zwięzły – niemalże „od myślników”.

Wczuj się w rekrutera

Kiedy już stworzysz pełne cv zastanów się, czy poszczególne elementy Twojego życiorysu mogą mieć znaczenie w pracy, o którą zamierzasz się ubiegać. Pamiętaj aby nie wysyłać jednego cv na każde stanowisko. CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Pozbądź się więc nadmiernej ilości danych. Jeśli wymieniłeś stanowiska, na których pracowałeś, ważne jest aby zawrzeć przy nich podstawowe informacje o zakresie obowiązków. Pracodawca powinien wiedzieć, czym dokładnie się zajmowałeś. Nie zapominaj o szczegółach – sprawdź literówki i interpunkcję, w ten sposób na wstępie pokażesz, że jesteś osobą schludną. Całe cv również powinno wyglądać schludnie i czytelnie. Upewnij się więc, że zachowałeś spójność stylistyczną (np. te same numeratory, rozmiar i rodzaj czcionki).

Na końcu cv warto dodać w kilku zdaniach, z czego jesteś szczególnie dumny w swojej dotychczasowej pracy i dlaczego Twoje umiejętności i wiedza mogą przydać się potencjalnemu pracodawcy. Nie bez znaczenia pozostaje także forma zapisu cv. Zaleca się stosowanie formatu .pdf, w którym litery i zdjęcia nie zostaną przestawione w zależności od wersji oprogramowania.

Ważna rzecz, o której często zapominają kandydaci to klauzula z wyrażaniem zgody na przetwarzanie Twoich informacji w celach rekrutacyjnych. Zapis i prośba o zamieszczenie zgody w cv przeważnie znajduje się już w ogłoszeniu o pracę. Często jeśli zgłaszasz swoją kandydaturę przez stronę internetową pracodawcy wystarczy zaznaczenie zgód w odpowiednich polach. Dokładnie tak robimy w Dorwij Nerda. 🙂

Zasięgnij opinii

Jeśli napisałeś cv, ale nie masz pewności, że jest dobre, zawsze warto pokazać je osobie postronnej lub odłożyć na kilka dni lub godzin i wrócić do tematu po czasie ze świeżym spojrzeniem. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, pamiętaj, że możesz skorzystać z szablonów cv, które znajdziesz w Internecie lub profesjonalnego doradztwa. W ostateczności pamiętaj, że są też firmy, które zajmują się profesjonalnym tworzeniem cv. My jednak wierzymy, że po przeczytaniu tego artykułu, dasz radę sam.