logo
Wyślij CVKontakt

/

logo
Background image

Blog

Inflacja w Polsce a galopujący wzrost zarobków w IT

Sonia de Lambert 05.08.2022

 

Inflacja w Polsce a galopujący wzrost zarobków w IT

Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 5,2 proc. i obniżyła szacunki na 2023 r. do 1,5 proc. – wynika z najnowszej, letniej rundy prognostycznej. W przyszłym roku ceny w kraju mają rosnąć najszybciej w UE.

Niezbyt optymistyczna wizja ale jak do tego mają się zarobki w IT?

Jak podaje Antal w swoim raporcie płacowym:

“Specjaliści i menedżerowie IT, których wynagrodzenia rosną dynamicznie w ciągu ostatnich lat, po chwilowym spadku podczas pandemii znów notują bardzo wysokie wzrosty – średnio o 34%”

“Obecne zapotrzebowanie na specjalistów IT przewyższa ich dostępność na rynku. Nadal branża technologii informatycznych chłonie doświadczone osoby, jak również wychodzi z ofertami do kandydatów, którzy przebranżowili się na IT bądź zaczynają zdobywać swoje pierwsze doświadczenia zawodowe w tym obszarze. 

Coraz częściej zachodnie firmy oferując atrakcyjne stawki sięgają po specjalistów z Polski, co wpływa na ich odpływ z rynku krajowego. Tym samym firmy w Polsce są zmuszone do konkurowania poziomem wynagrodzeń z krajami Europy Zachodniej.

Praca zdalna ułatwia znalezienie nowej pracy.

 Praca zdalna, która stała się powszechna w większości firm, ułatwia ten trend. Na rosnące wynagrodzenia wpływa też sytuacja ekonomiczna w kraju – inflacja, zmiany związane z Polskim Ładem, które często rzutują negatywnie na wynagrodzenia w przypadku pracy kontraktowej, niezwykle popularnej w sektorze. 

To wszystko winduje oczekiwania pracowników, którzy są coraz bardziej otwarci na propozycje finansowe w stabilnej w ich opinii walucie euro.

 Mnogość ofert pracy skutkuje również tym, że kandydaci stają się coraz bardziej wybiórczy i czekają na oferty wyjątkowe, które pozwolą im podnieść poziom finansowy o nawet 5000-6000 zł brutto.” – komentuje Monika Kiliańska. 

Praca nie tylko w Polsce.

Na chwilę obecną specjaliści IT wolą szukać pracodawców poza granicami kraju, ponieważ mogą liczyć na większe zarobki. Co za tym idzie?

Polskie firmy tracą pracowników na rodzimym rynku na rzecz zachodnich firm i zachodnich stawek. Ratunkiem  dla polskich firm może się okazać specjalny program wizowy Poland Business Harbour, który powstał aby ściągnąć najlepszych specjalistów z takich krajów, jak Białoruś, Armenia, Gruzja, Mołdawia, Rosja oraz Ukraina…

Polska nowym zachodem.

Program Poland Business Harbour to kompleksowy pakiet, ułatwiający freelancerom, start-upom, MŚP jak i dużym firmom bezproblemową realokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Program organizują:

  • Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii,

Dzięki pakietowi usług będzie można dowiedzieć się m.in. tego, jak szybko i sprawnie rozpocząć działalność na terenie Polski, uzyskać wsparcie przy realokacji pracowników i ich rodzin czy otrzymać prawną i wizową pomoc w formule „business concierge”.

Poza tym osoby fizyczne i firmy mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla realokowanych pracowników i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R.

Co dalej?

Oprócz tego, kilkadziesiąt firm technologicznych z całej Polski przygotowało dla przyjeżdżających specjalne oferty pracy, połączone z przyspieszoną ścieżką wizową.

Gdyby ktoś chciał, to katalog firm jest cały czas otwarty: https://form.govtech.gov.pl/ankieta/554110/polska-bezpieczna-przystan-zgloszenia-%EF%AC%81rm-informatycznych.html).

Co warte podkreślenia, w projekcie uczestniczą Software Development Association Poland (SODA) oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Ale czy program ma szansę na sukces? Czy to racjonalne posunięcie, którego efekt wymiary będzie “in plus”?

A co z polskimi programistami? Polski potencjał IT wyemigruje za pracą do zagranicznych firm, a my będziemy korzystać z zasobów wschodnich krajów, a może bańka pęknie i przełkniemy to, że wrócimy do słynnego 15k?

Zapraszam Was do dyskusji-chętnie poznam Wasze zdanie!

Zapraszam również do zapoznania się z naszymi ofertami pracy:

https://dorwijnerda.pl/pl/strefa-kandydata/oferty-pracy/

PRZYPISY:
logo
KontaktWyślij CV