Logo

Zapytaj o to na rozmowie rekrutacyjnej

Karolina

Rozmowa o pracę? Pamiętaj o tych pytaniach
O to zapytaj rekrutera podczas rozmowy o pracę

W Internecie znajdziesz mnóstwo artykułów, które dostarczą Ci wskazówek jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. Co robić, czego nie robić, jak się ubrać oraz czy warto wyprasować koszulę. Postanowiliśmy zebrać doświadczenia naszych Rekruterek, a także zweryfikować historie kandydatów i wybrać 7 interesujących pytań, które warto zadać podczas rozmowy z rekruterem.

Dlaczego w ogóle warto zadać pytania rekruterowi? W ten sposób pokażesz, że faktycznie jesteś zainteresowany tym stanowiskiem, ponieważ interesują Cię detale. Dasz w ten sposób rekruterowi do zrozumienia, że czujesz się swobodnie podczas rozmowy i masz odwagę zadawać pytania. Pamiętaj, że zadanie celnego, a przede wszystkim konkretnego, pytania to także sygnał dla osoby rekrutującej, że masz wiedzę na dany temat, a detale związane z pracą na stanowisku, na które aplikujesz nie są Ci obce. Poniżej zbiór pytań, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.


Jakie są możliwe ścieżki rozwoju i awansu?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci ocenić, czy będziesz chciał rozwijać się w tej firmie, a jednocześnie pokażesz, że myślisz o tej pracy perspektywicznie, a także dowiesz się dowiesz się czy na tym stanowisku są szanse na awans oraz w jakiej perspektywie czasu lub w jakim kierunku.


Kto będzie moim przełożonym i na co zwraca uwagę w pracy?

Zadając to pytanie pokażesz, że myślisz o swoich współpracownikach. Pokażesz też, że zależy Ci oby współpraca między Wami układała się pomyślnie. Przy okazji dowiesz się, czy pracownicy w firmie mówią o sobie pozytywnie, a to może dać Ci część obrazu atmosfery panującej w pracy. Dowiesz się też czegoś na temat stylu zarządzania w firmie oraz zarządzania projektem, co jest istotnym czynnikiem decydującym o zadowoleniu z pracy.


Czy to nowo utworzone stanowisko czy przychodzisz w ramach “replacementu”?

Śmiało zapytaj co stało się z osobą, która pracowała na tym stanowisku. Bądź świadom, że może przyjść Ci się zmierzyć z tymi samymi problemami, z którymi borykała się poprzednia osoba.


Czy jest szansa na dofinansowanie szkoleń?

Tym pytaniem dasz do zrozumienia, że zależy Ci na własnym rozwoju, ale także na rozwoju firmy. Dobry rekruter wie, że im silniejszy zespół buduje firmę, tym silniejsza jest firma. Możesz śmiało dopytać również o wysokość budżetu szkoleniowego.


Jak doświadczeni są inni członkowie zespołu?

Dowiesz się, czy będziesz pełnił rolę mentora pracując z ludźmi o mniejszym skillu niż Twój. A może będziesz miał okazję nauczyć się wielu przydatnych rzeczy pracując jako najmniej doświadczona osoba wśród wymiataczy. Bycie najbardziej doświadczonym członkiem zespołu to odpowiedzialność. Zastanów się też od kogo będziesz mógł się uczyć, skoro sam masz pełnić funkcję mentora.

W jakich technologiach pracujecie i dlaczego akurat w nich?

Jest spora szansa, że nie dostaniesz tej bądź innych technicznych odpowiedzi od rekruterów. Ale bardzo możliwe, że prześlą je do Ciebie później. A przecież im więcej wiesz o firmie, w której przyjdzie Ci pracować, tym lepiej dla Ciebie. Te informacje pozwolą Ci też 

To tak naprawdę tylko fragment naszego zbioru. Niedługo na naszym profilu facebook pojawi się cykl z pytaniami do rekruterów. Zachęcamy do obserwowania nas oraz do przeczytania naszych innych artykułów, które mogą pomóc w przygotowaniu do rozmowy o pracę.