Poznaj 5 typów rekruterów i dowiedz się z jak z nimi rozmawiać

Karolina


Przygotowanie na rozmowę rekrutacyjną.
Przygotuj się na rozmowę rekrutacyjną. Pół żartem, pół serio.

Kto grał w gry, ten wie, że na końcu często pojawia się boss, którego trzeba pokonać, aby przejść do kolejnej rundy. No chyba, że gracie w Dark Souls to …”git gut”. Wiecie o tym? No to dobrze, bo w rekrutacjach jest trochę inaczej – nasz boss rekruter znajduje się na początku rozgrywki, a pomyślne przejście rozmowy z rekruterem to gwarancja dostania się do kolejnej rundy procesu rekrutacyjnego. Pamiętajcie też, że podczas rozmowy z rekruterem wręcz nie wolno go pokonać, dlatego maczety, ostre narzędzia czy broń z Mario zostawcie w domu. Jedyne co będzie Wam potrzebne to pewność siebie, szczerość i umiejętności, o których piszecie w cv. Warto też poznać bossa zanim przejdzie się do strzelania swoimi umiejętnościami interpersonalnymi, oto oni:

Rekruter Detektyw

Mówi szybko, a rozmowę prowadzi chaotycznie. Często zadaje kolejne pytanie zanim kandydat zdąży odpowiedzieć na poprzednie. Podczas rozmowy możecie czuć wyraźne napięcie i tajemniczą atmosferę, możecie odnosić wrażenie, że jesteście na przesłuchaniu. On czyha na Wasz błąd w cv, dlatego szczególnie interesują go daty i fakty. Wyluzujcie, weźcie głęboki oddech i przejdźcie do faktów. 

Rekruter Filozof

Ten typ może wydać się przyjemniaczkiem ze względu na nazwę, ale nic bardziej mylnego. Rekruter Filozof tworzy i wypowiada hipotezy, które sprawdza kolejnymi pytaniami. Może mówić spokojnie i powoli, a cała rozmowa nie ma stresującego charakteru. Mimo to zachowajcie czujność, ponieważ jego pytania, pomimo, że mało konkretne, będą kierowały w sedno sprawy. Na spotkanie z Rekruterem Filozofem ciężko jest się przygotować, musicie po prostu wiedzieć o czym mówicie i być pewnymi swojej wiedzy.

Rekruter Malarz Artysta

Malarz Artysta może sprawiać wrażenie, że nie słucha tego, co się do niego mówi; może też skakać pytaniami i wyrywkowo wypytywać o fakty z Twojego cv. Tutaj też pozostańcie czujni, bowiem on doskonale wie co robi. W czasie rozmowy wszystko dokładnie notuje zarysowując cv kandydata w pełni, a atmosfera chaosu podczas rozmowy to tylko element jego strategii. 

Rekruter Retro

Ten typ z pewnością zadai wszelkie możliwe najnudniejsze i najbardziej sztampowe pytania, jakie można sobie wyobrazić. Powinniście więc przygotować sobie poprawne politycznie odpowiedzi (formułki) na pytania takie jak: “Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Co Cię motywuje do pracy?”. Niestety, może być i tak, że nawet skrzętnie przygotowane formułki ani szczere do bólu odpowiedzi nie zaspokoją ciekawości tego rekrutera.

Rekruter z Dorwij Nerda

Jeśli na spotkanie z tym rekruterem przyniesiecie szczerość i umiejętności, które deklarujecie w CV to sama rozmowa będzie czystą przyjemnością, bowiem rekruterki z Dorwij Nerda zadbają o to, żebyście nie czuli się w żaden sposób zestresowani, przygnębieni lub zmęczeni. Jeśli nie wierzycie, przekonajcie się sami i zaaplikujcie na jedno z naszych stanowisk.

A Wy jakich rekruterów spotkaliście na swojej drodze zawodowej? A może powinniśmy zapytać – którym typem rekrutera jesteście?